ONLINE REZERVASYON

ARA

KUSADASİ

KUŞADASI

NASIL GİDİLİR ?
Kuşadası, Efes ören yerine 20 km, İzmir’e 90 km uzaklıktadır. İlçeye karayoluyla, denizyoluyla ve İzmir ile Bodrum havalimanlarından havayoluyla ulaşım çok kolaydır.
Genel Bakış
Bölgede, MÖ 3000 yıllarında Lelegler, MÖ 1100 dolaylarında Aioller ve MÖ 900’den itibaren de İyonyalılar etkin olmuştur. Kuşadası, antik çağda Anadolu’nun Akdeniz’e açılan ticaret yollarındaki en önemli limanlarından biriydi. Persler ve Büyük İskender’den sonra Anadolu’da başlayan Yunan Medeniyeti dönemi Helenistik Çağ olarak adlandırılır. Helenistik dönemin bölgedeki en önemli şehirleri Efes, Milet ve Priene’dir. MÖ 2. yüzyıldan sonra bölgede Roma egemenliği başlar. Hıristiyanlığın ilk yıllarında Meryem Ana’nın ve Aziz Yahya’nın (Saint Jean) Selçuk civarına yerleşmeleriyle bölge dini merkez olarak öne çıkmaya başlar.
İlçenin bugün Küçükada olarak bilinen tarafı Bizans yıllarının askeri üs bölgesidir. Bizanslılar, Venedikliler ve Cenevizliler zamanında şehrin adı Scala Nuova olur. MS 1086 yılında başlayan Türk beylikleri dönemi, 1413 yılında Çelebi Sultan Mehmet’in şehri Osmanlı topraklarına katmasıyla devam eder. Bu devirde etrafı surlarla çevrelenen şehre üç kapıdan girilebiliyordu. 1. Dünya Savaşı sonrasında önce İtalyanların, sonra Yunanların işgaline uğrayan Kuşadası, 7 Eylül 1922’de bu işgallerden kurtulmuştur.
İlçe son senelerde limanı, gece hayatı ve çevresindeki ören yerlerine yakınlığıyla ülkemizin en önemli tatil merkezlerinden biri haline gelmiştir.